Jak se vyznat v matracích, které jsou dnes na trhu? Pomůžeme vám udělat si přehled. Základní rozdělení je jednoduché, existují matrace pružinové a pěnové. 

Pružinové matrace byly doménou minulého století. Ačkoliv i dnes jsou lidé, kteří jsou na pružiny zvyklí a nedají na ně dopustit. Ovšem vývoj a technologie šly dopředu a dnes jsou nejpoužívanější matrace pěnové.

Stejně jako k sobě patří šálek a podšálek, tak k sobě patří matrace a rošt. Pěnové matrace musí být uloženy na kvalitním lamelovém roštu. Pružinové a taštičkové matrace lze uložit na pevný odvětrávaný podklad.

Laťkové rošty nesmí mít větší mezery mezi laťkami než 50 mm, jinak může docházet k deformaci matrace.

Nejčastější otázky, které si klademe při výběru nové matrace

Co je to vlastně za pěnu?

Jedná se o polyuretan neboli PUR pěnu. V běžném slovníku také zaznívá slovo molitan a molitanová matrace. Lidé tím označují právě pěnovou matraci. Molitan je zdomácnělé pojmenování matrace, které je odvozeno od názvu konkrétního výrobce polyuretanové pěny. Rozdílné vlastnosti pěn a jejich kombinace určují přednosti jednotlivých matrací. ŘEŠETO matrace jsou vyráběny z antibakteriálních pěn, které dokážou eliminovat výskyt bakterií a mají také vysokou odolnost proti plísním a houbám. Což ocení nejen alergici, ale většina lidí, kteří dbají na zdravé prostředí. Tyto matrace jsou navíc provrtané jako „řešeto“, díky čemu matrace lépe odvětrává, organizmus se nepřehřívá a výrazně se prodlouží životnost celé matrace.

Při výběru matrace vás bude jistě zajímat, jak dlouho vydrží. Rozlišujeme dva druhy životnosti, a to hygienickou a mechanickou. Díky moderním pěnám opravdu vydrží matrace velmi dlouho, někteří výrobci uvádějí 20 i 30 let. Ale musíme brát v potaz také hygienu. V noci lidské tělo vypotí odpadní látky a to vše se vsakuje do matrace. Přesto, že díky lamelovému roštu a kvalitnímu potahu jsou matrace prodyšné, nikomu z nás by se nechtělo spát na stejné matraci dvacet let. Odborníci doporučují výměnu matrace po pěti až sedmi letech.

Další otázka, která vás napadne, je tvrdost matrace. Matrace jsou rozděleny dle váhových kategorií a do 5 stupňů tvrdosti matrace. Přičemž tvrdost 1 je brána jako nejměkčí a 5 je nejtužší variantou. Ačkoliv převládá názor, že zdravá matrace je tvrdá matrace, není tomu tak. Vybírejte podle toho, jaká vám je příjemná. Vždy přihlédněte k tomu, kdo na ní bude spát. Pro statná těla je vhodnější tvrdší, pro křehká a hubená jsou lepší měkčí. Ergonomické držení páteře zajistí několika zónová konstrukce matrace. Pro nerozhodné připravili výrobci matrace o dvou tuhostech. Záleží jen na tom, kterou stranu matrace použijete.

A co potah? Jednoznačně snímatelný a pratelný. Vezměte si, že během spánku vyloučíme 350 ml tekutiny a denně ztrácíme 1,5 g odumřelé kůže. To vše se samozřejmě zachytává i do potahu a matrace. Žádnou šanci na přežití roztočům nedávají potahy Atlantis. Jsou vyrobeny ze 100% polyesteru, pratelné na 90°C a díky úpravě Frix obsahují mikrokapsle s vůní máty.

Při výběru matrace doporučujeme zajít do naší kamenné prodejny a matrace si vyzkoušet. Naši odborní poradci vám odpoví na vše dotazy a vy tak budete mít potřebné informace pro správné rozhodnutí.