Každého půl roku posouváme ručičky hodinek tam a zpět. Změna času se projevuje na naší náladě, ale i na výkonu. Mít dva časy je přežitek, zaznívá ze všech stran. Vědci, který se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem, doporučují zavedení ustáleného standardního tedy zimního času.

Zimní čas podle výzkumů zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozivitní vliv na tělesnou hmotnost. Prokázána je také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění. 

"Ponechání standardního času celoročně zajistí lidem v zimě více expozice rannímu světlu a v létě budou lidé méně vystavení večernímu světlu. Tím se lépe synchronizují jejich biologické hodiny a spánek bude nastaven na dřívější dobu ve vztahu k pracovní době a školnímu času. Lidé budou celkově psychicky zdravější a pracovní i školní výkon se zlepší," říká Alena Sumová z Fyziologického ústavu AV ČR a Evropské společnosti biologických rytmů.

Debata o zrušení střídání času hýbe celou Evropou. Zapojila se i odborná společnost. Vědci poslali koncem roku 2018 vládním institucím většiny členských států Evropské unie stanovisko ke změně času. Doporučení formulovali v návaznosti na iniciativu Evropské komise ukončit příští rok povinné střídání času. Rakousko, které předsedá Evropské unii, navrhlo v říjnu 2018 členským zemím EU odložit konec střídání času až na rok 2021.

Zdroj: Spánkové noviny, www.reseto.cz